Що таке hard і soft skills? У чому різниця?

Natalya Klimenko
4 min readDec 14, 2022

--

Чому одних кандидатів одразу запрошують на співбесіду, а інші тижнями чекають на бажаний дзвінок рекрутера? Що це за таємні скіли і як вони впливають на можливість працевлаштування? Давайте про це і поговоримо.

Якщо говорити про навички, які потрібні для успішного працевлаштування, то варто розібратися в поняттях soft і hard skills, що дослівно перекладається з англійської як «м’які» та «тверді» навички. Це сучасні поняття, що розділяють конкретні професійні і соціально-комунікативні навички.

Теперішні фахівці з персоналу далеко пішли від звичних працівників кадрових служб. І відбір кандидатів вони здійснюють за прогресивними сучасними методами. Саме оцінка професійних навичок і є тією основою, яка має вирішальне значення. А hard skills і soft skills — дві групи ключових знань і вмінь, які важливі для роботи.

Звідки вони взялися і що з ними робити звичайній людині?

Soft skills («софтскілз», англ. soft skills — «м’які навички» або «гнучкі навички») дозволяють бути успішним незалежно від специфіки діяльності та напряму, в якому працює людина. У психології їх відносять до соціальних навичок: вміння переконувати, знаходити підхід до людей, бути лідером, міжособистісне спілкування, ведення переговорних процесів, робота в команді, особистісний розвиток, управління часом, ерудованість, креативність тощо.

Серед найбільш відомих soft skills виділяють такі:

  • Критичне мислення — здатність на підставі наявної інформації усвідомлено аналізувати її та приймати незалежне рішення.
  • Ефективна комунікація — вміння чітко та ясно висловлювати свої думки та бачення, як для технічно обізнаної аудиторії, так і для людини, яка не працює в даній сфері.
  • Емоційний інтелект — вміння розуміти емоції та почуття, як свої власні, так і тих, хто вас оточує, керувати власними емоціями, впливати на емоції інших людей.
  • Здатність розв’язувати проблеми — вміння визначати проблеми, знаходити можливості та ресурси для їх вирішення.
  • Допитливість — внутрішній драйв до пошуку відповідей на актуальні та важливі питання. Це спонукає ставити питання “Чому?”, бо однієї відповіді недостатньо.
  • Діловий хист — розуміння, де перебуває бізнес, чого він потребує та в якому напрямку його потрібно розвивати.

Велика частина навичок, які використовуються для досягнення цілей, — це soft skills. При цьому чим вище ви піднімаєтеся кар’єрними сходами, тим більшу роль відіграють соціальні навички у вашому житті. Натомість професійні відходять на другий план. Адже чим вище посада, яку ви обіймаєте, тим більша кількість підлеглих і співробітників можуть проконсультувати вас щодо різних питань. Тому більшість тренінгових програм і курсів орієнтовані на освоєння навичок з ряду soft skills.

Hard skills («хардскілз», англ. hard skills — «тверді навички») — технічні навички, пов’язані з діяльністю, яку ви виконуєте. Для навчання hard skills необхідно засвоїти знання та інструкції, якість навчання можна перевірити за допомогою іспиту. Приклади hard skills: метод сліпого друку, керування автомобілем, програмування, знання іноземної мови, використання комп’ютерних програм тощо.

До найбільш популярних hard skills в ІТ-сфері ми в нашій компанії виділяємо ці:

  • Вміння писати простий та зрозумілий код. Часто помилковою в ІТ-рекрутменті є думка, що довгий і складний код показує прокачаність програміста. Але насправді досвідчений розробник пише простий код, який прочитає і він, і колеги. Це навичка, якою виділяються сильні розробники.
  • Структура даних та алгоритми. Ці знання також є важливими, як і мова програмування. До структури даних належать пов’язані списки, масиви та стеки — з ними розробник створює застосунки.
  • Бази даних. Без них не обійтися жодному програмісту. Він повинен розбиратися в основній логіці, вміти проєктувати таблиці та керувати даними.
  • Бібліотеки. Являють собою комплекс готових функцій, класів та об’єктів, які допомагають тримати фокус на головному — реалізувати логіку програми.
  • Знання декількох мов програмування. Основна мова може бути одна, але знання кількох розширює вибір інструментів. До того ж, деякі з них з часом стають застарілими.
  • Математичні знання. Як мінімум програмісту необхідні знання простих формул та операцій для створення алгоритмів, аналітики, систематизації та машинного навчання.

Людина, яка опановує навички категорії hard skills і вже має базові знання, здатна довести здобуте вміння до автоматизму й надалі застосовувати його в повсякденній практиці, дотримуючись чітко встановленої послідовності дій або «за шаблоном».

Отже, розвиток hard skills допомагає освоїти конкретну професію, а розвиток soft skills — стати гнучким, добре соціалізованим і дипломатичним фахівцем, що створює всі умови для управління великою кількістю людей та проєктами.

Які навички важливіші?

Не існує універсального рецепту, як зробити своє резюме ідеальним. Баланс жорстких та м’яких навичок — ось що необхідно в кожному конкретному випадку.

Як можна вдосконалити свої hard та soft skills?

  1. Визначте свої слабкі та сильні сторони. Зробіть дві колонки у Word, Excel чи просто на аркуші паперу, позначте їх: “+” та “-”. Або ж на три колонки: “Добре розвинені навички”, “Потребують покращення”, “Нерозвинені навички”. Шукайте зворотний зв’язок у колег, які можуть дати незалежну оцінку.
  2. Визначте для себе пріоритети, від найбільш до найменш важливого, над чим можна попрацювати згодом, беручи до уваги поточні задачі та найближчі плани кар’єрного розвитку.
  3. Прокачайте пріоритетні навички. Знайдіть ресурси, сайти, курси навчання, програми, уроки, семінари — все, що допоможе у розв’язанні цієї проблеми та підтягне необхідні вміння.
  4. Оцініть свій рівень “до” і “після”. Простіше це простежити із hard, ніж soft skills. Наприклад: чи вдалось освоїти Adobe Photoshop за два тижні? Чи допоміг двотижневий курс перемовин прокачати свої комунікаційні навички? Чи помічаєте ви різницю у спілкуванні з вашими колегами та близькими?
  5. Застосовуйте отримані знання в професійному та повсякденному житті. Немає нічого гіршого, ніж дарма витрачений час, зусилля, а подекуди й ваші статки. Якщо не виносити нічого з отриманого уроку, цей досвід ви просто втрачаєте. Недарма існує правило 72 годин: якщо протягом трьох діб ви не використали дані із записника чи презентації — вони зникнуть.
  6. Шукайте нові можливості для навчання, статті, ресурси, покращуйте вже набуте — немає меж досконалості. Переходьте до пункту №2 в списку пріоритетів, але не забувайте про пункт №1 — можливо, він теж потребує подальшого покращення та шліфування.

Для успішної побудови кар’єри важливо не тільки те, які навички у вас є, а й щонайменше чи вмієте ви їх правильно використовувати. Без конкретних твердих навичок м’які можуть бути зовсім не потрібні. Але головне, hard і soft skills добре працюють у парі, адже перші допомагають людині знайти роботу та якісно її виконувати, а другі стати успішним фахівцем у своїй справі.

--

--

Responses (1)